SUCHÉ TRYSKÁNÍ - AGRESIVNÍ TRYSKÁNÍ (PÍSKOVÁNÍ, SODOVÁNÍ)

Suché tryskání je čisticí proces prováděný proudem stlačeného vzduchu s abrazivními částicemi. Při suchém tryskání narazí abrazivní částice na nečistoty, silným úderem je rozbijí a proud vzduchu odstraní zbývající nečistoty a abrazivo. Tuto metodu lze použít k odstranění nátěrů, rzi, různých dalších nečistot a k úpravě struktury povrchů.

Odpad vzniklý při suchém tryskání se snadno likviduje jako stavební odpad!

Suché tryskání se používá téměř ve všech průmyslových odvětvích, kde se používají kovy, včetně leteckého, automobilového, stavebního, slévárenského, lodního, železničního, ropného a plynárenského, metalurgického a dalších. Nejčastější použití:

  • - kovové konšutrkce
  • - betonové plochy
  • - silniční označení
  • - pohledový beton


Suché tryskání je metoda používaná k čištění kovů od různých usazenin nebo starých nátěrů. Tryskání se používá téměř ve všech průmyslových odvětvích, kde se používají kovy, včetně leteckého, automobilového, stavebního, slévárenského, lodního, železničního a mnoha dalších.

Pískování betonu pre dokonalý povrch betonu

Pískování betonu je abrazivní tryskací technika, která se používá k otryskání betonu, aby se odkrylo kamenivo pod ním a dosáhlo se hrubé povrchové úpravy.

Kromě toho je tento postup určen také k okamžitému odstranění nečistot, špíny, barvy nebo jednoduše k odstranění graffiti.

Pískování je jedním z nejefektivnějších způsobů obnovy betonu, od betonových terasových stěn a sloupů až po betonové příjezdové cesty, podlahy a pískování nátěrů z betonu, které zajistí neklouzavý povrch bez nátěrů.

Pískování betonu je obvykle nutné, pokud jsou pod cementem zasypány kameny. V obnoveném povrchu by proto měly být kameny obnaženy, aby se dosáhlo hrubé struktury a rovnoměrného poměru cementu a kamene. Právě díky tomu jsou abrazivní tryskací média ProStrip Sandblasting ideální pro obnovu betonových povrchů na požadovanou povrchovou úpravu betonu.

Obnova betonového povrchu do původního stavu však vyžaduje také zvláštní postupy a průmyslové pískovací zařízení, protože stupeň tryskání závisí na aktuálním stavu vašeho betonu.

Zatímco některé části betonového povrchu mohou vyžadovat lehké očištění, jiné části mohou vyžadovat hluboké řezání, aby se dosáhlo požadované struktury povrchu betonu.

Pískování kovových konstrukcí jako základ před další úpravou povrchu

Nejdůležitější fází malování je příprava. Před zahájením malování proveďte správnou přípravu. Jinak je pravděpodobné, že nátěr předčasně selže. Úrovní předchozí přípravy můžete výrazně snížit životnost a výkonnost jakéhokoli nátěru. Níže se budeme zabývat správnou přípravou oceli pomocí pískování a dalších metod tryskání.

Je prokázáno, že správná příprava povrchu je nejdůležitějším faktorem ovlivňujícím celkovou úspěšnost nátěru. Přítomnost i malého množství povrchových nečistot, jako jsou tuky, oleje, oxidy atd. může fyzikálně narušit a snížit přilnavost povlaku k podkladu.

Použití abrazivního média, které se někdy označuje jako pískování nebo tryskání, představuje nejlepší metodu čištění povrchů pokrytých okuji a rzí. Tato metoda zahrnuje mechanické čištění pomocí kontinuálního dopadu abrazivních částic vysokou rychlostí na ocelový povrch. Nejčastěji se tak děje buď proudem vzduchu, nebo vody.

Po přípravě povrchu na přijatelný standard čistoty a profilu je důležité, aby se ocelová konstrukce nezhoršila. Ve vlhkém a mokrém prostředí může velmi rychle dojít k opětovnému vzniku rzi (tzv. gingering). Pokud není ocel skladována v suchých podmínkách, měl by být nátěr podkladu proveden co nejdříve. Jakékoli opětovné zrezivění povrchu by mělo být považováno za kontaminant a mělo by být odstraněno opětovným otryskáním.

Sodování nebo tryskání sodou

Tryskání sodou je nedestruktivní metoda pro mnoho aplikací v oblasti čištění, odstraňování nátěrů a laků, restaurování automobilů, údržby průmyslových zařízení, odstraňování rzi, odstraňování graffiti, molekulární pasivace oceli proti rzi, odstraňování oleje saponifikací a translokací, čištění a restaurování zdiva, sanace sazí, čištění lodních trupů a pro potravinářské provozy a zařízení a čištění zubů v zubní ordinaci.

Při použití sody lze čistit, odstraňovat vrstvy a bezpečně čistit povrchy, jako je hliník, nerezová ocel, cihly, kámen, sklo, sklolaminát, dřevo, plasty, ložiska, těsnění, hydraulické válce a mnoho dalších, aniž by došlo k oděru nebo poškození podkladu.

Tryskání sodou také rozkládá uhlovodíky procesem zvaným saponifikace, díky čemuž je velmi vhodné pro čištění zařízení pokrytých mastnými potravinami nebo součástmi motorů, a když skončíte, stačí opláchnout a ve vodě rozpustná soda zmizí.

Nehořlavé vlastnosti hydrogenuhličitanu sodného umožňují jeho použití k čištění v ropném průmyslu, kde nelze použít jiné metody. Stejně tak lze díky jejím netoxickým vlastnostem použít v potravinářství a podobných oblastech.

Sodnou solí lze čistit dřevo, dřevěné konstrukce, dubové trámy, dubové podlahy, dveře, schody a zábradlí, automobily, lodní trupy, zdivo a potravinářská zařízení. Sodablasting lze také použít k odstranění graffiti a k čištění konstrukční oceli. Sodablasting je velmi účinný při čištění plísní a škod způsobených požárem/kouřem, protože čistí a dezodoruje.

Proč není rez ani poškození?

Stejně jako povrch Sochy Svobody umožňuje tento neabrazivní účinek používat tryskání sodou na povrchy, které by současná běžná brusná média poškodila, tj. na hliník, nerezovou ocel, cihly, kámen, sklo, sklolaminát, dřevo, některé plasty, těsnění, ložiska, drážkování, jádra chladičů, skříně převodovek a hydraulické válce. V některých případech není při použití tryskání sodou za sucha nutné vypnutí elektromotorů a čerpadel.

Je tryskání sodou lepší než pískování a tryskání štěrkem?

Částice sody odstraňují nečistoty díky energii uvolněné při "výbuchu" částic při kontaktu s čištěným povrchem. Tím nedochází k poškození podkladových materiálů. Naproti tomu tryskání pískem a drtí způsobuje.


Kontakt na obchodní zástupce:

Středočeský kraj
Benešov, Beroun, Kladno, Kolín, Kutná Hora, Mělník, Mladá Boleslav, Nymburk, Praha-východ, Praha-západ, Příbram, Rakovník
Jihočeský kraj
České Budějovice, Český Krumlov, Jindřichův Hradec, Písek, Prachatice, Strakonice, Tábor
Západočeský kraj
Domažlice, Cheb, Karlovy Vary, Klatovy, Plzeň-jih, Plzeň-město, Plzeň-sever, Rokycany, Sokolov, Tachov
Severočeský kraj
Česká Lípa, Děčín, Chomutov, Jablonec nad Nisou, Liberec, Litoměřice, Louny, Most, Teplice, Ústí nad Labem
Východočeský kraj
Havlíčkův Brod, Hradec Králové, Chrudim, Jičín, Náchod, Pardubice, Rychnov nad Kněžnou, Semily, Svitavy, Trutnov, Ústí nad Orlicí
Jihomoravský kraj
Brno, Znojmo, Břeclav, Hodonín, Vyškov, Blansko, Boskovice, Kuřim, Kyjov, Veselí nad Moravou
Severomoravský kraj
Bruntál, Frýdek-Místek, Jeseník, Karviná, Nový Jičín, Olomouc, Opava, Ostrava, Ostrava-město, Přerov, Šumperk, Vsetín
Oblasti a regiony Česka
Moldanubická, Kutnohorsko-svratecká, Středočeská, Krušnohorská, Lužická, Moravsko-slezská, Šumava, Český les, Krušné hory, Děčínská vrchovina, Jizerské hory, Krkonoše, Orlické hory, Králický Sněžník, Jeseníky, Českomoravská vrchovina